Saraswati Krautuvėlė Saraswati Krautuvėlė Author
Title: DŽIOVINTU VAISIU NAUDA
Author: Saraswati Krautuvėlė
Rating 5 of 5 Des:
DŽIOVINTU VAISIU NAUDA 1. Džiovinti abrikosai. 5 džiovinti abrikosiukai turi kalio ir geležies dienos normą, taip pat B grupės vita...
DŽIOVINTU VAISIU NAUDA

DŽIOVINTU VAISIU NAUDA


1. Džiovinti abrikosai.

5 džiovinti abrikosiukai turi kalio ir geležies dienos normą, taip pat B grupės vitaminų, pektino, karotino, askorbino, obuolių, citrinos, vyno rūgštis. Bet ! Šviežias abrikosas sveria 50 gr, turi 12 kkal. Džiovintas abrikosas sveria 10gr. o kaloringumas beveik toks pats! Skanu, lengva, naudinga, bet sunku sustoti :)

Ryškiai oranžinis džiovintas abrikosas mums netinkamas - jo spalva gauta kenksmingo apdirbimo būdu. Kuo spalva tamsesnė ir nepatrauklesnė, tuo naudingesnis ir saugesnis vaisius. Rinkitės džiovintus abrikosus su kauliukais.

2. Slyva.

Jei slyvos kavos atspalvio, tai reiškia, kad jos nuplikytos karštu vandeniu ir vitaminų juose mažai. Gamyklos ir privatūs gamintojai dezinfekcijai ir ilgesniam išlaikymui prieš džiovinimą pamirko slyvas verdančiame vandenyje, dažnai su kaustinės sodos tirpalu. Dėl tokio apdorojimo, slyvos įgauna rudą spalvą, praranda daug maistingų medžiagų, ir jaučiamas kartokas skonis.

Taip pat nereikėtų pirkti tamsiai pilkų džiovintų slyvų, jos aiškiai bus apdorotos glicerinu. Citata iš kai kokių šaltinių : " produktas, apdorotas glicerinu, turi blizgantį paviršių, kas pagerina jo prekinę išvaizdą".

Tikros slyvos būna juodos spalvos matinės, neturi kartumo, yra sodraus saldaus skonio su lengvu rūgštelėjimu.

Džiovintas slyvas dar galima patikrinti tokiu būdu : užmerkti ir pažiūrėti po pusvalandžio. Natūralios turi vietomis būti pabalę, o apdorotos - ne.

Kuo mažiau džiovintos slyvos turi blizgesio, tuo geriau. Blizgesys išduoda vaisių apdirbimą riebalais arba glicerinu.

Slyvos, džiovintos su kauliuku yra daug naudingesnės !

Rytuose sakoma : "Jei iš vaisiaus išimti kauliuką, tai tas pats, kaip atimti iš jo dušią" :)3. Figos.

Dar Avicena ( Persų kilmės mokslininkas, filosofas, poetas) laikydavo jas naudingomis peršalus ir kosėjant. Figomis gydė inkstus ir blužnį, manė, kad figos nuima karščiavimą po nudegimų, nuramina pasiutusio šuns įkandimą, išgydo karakurto ( nuodingo voro) įkandimą.

Geriausia rinktis figas matinės spalvos. Tai požymis, kad jos neapdorotos sieros garais. Neapdorotos cheminėmis medžiagomis figos yra pilkos, šviesiai rudos ar rusvai gelsvos spalvos. O jei jos turi blizgantį paviršių ir ryškiai gintarinę spalvą, vadinasi yra aprūkytos sieros garais.

4. Razinos.

Saujoje razinų 400 kkal. Juose gausu boro, mangano, kalio, B grupės vitaminų ir geležies. Kilmingos razinos visada turi uodegėles, tai reiškia, kad vaisiai praėjo švelnų mechaninį apdirbimą. Beveik visos šviesios razinos apdorotos siera. Jos tinkamos maistui tik išmirkytos ir gerai nuplautos. Tamsias razinas reikia pavolioti tarp pirštų, ir jei jos yra dažytos, iš karto pamatysite.

Žalios ir juodosios vynuogės džiovinamos tamsėja. Sieros dioksidas, sulfitai, sorbo rūgštis, kurie naudojami džiovinant vynuoges, yra pakankamai kenksmingi. Sulfitai daro vaisius permatomais ir šviesiais, užtvirtina dažus, ir yra uogų konservantas.
Todėl natūralios razinos yra rudos, šviesiai rudos arba juodos, bet ne auksinės.

Gamintojai, kad pritrauktų pirkėjų dėmesį, gali panaudoti aliejų. Jei sauja tokių razinų patrinti rankoje, tai liks riebalinės žymės, ir ne augalinių riebalų, o greičiausia vazelininių, kurie gali sukelti avitaminozę.

Imkite susiraukšlėjusias, mėsingas razinas be pažeidimų. Nepirkite per daug kietų ar ba minkštų razinų.
Razinų uodegėlės parodo jų didesnę kokybę. Tokios uogos praėjo minimalų apdorojimą ir išlaikė aukštesnę kokybę.

5. Datulės.

Biblijinis vaisius. Žmogus gali laisvai pragyventi keletą mėnesių, o beduinai ir keletą metų valgydami vien tik datules ir nebijodami, kad jų organizmui pritrūks kokiu nors medžiagų, vitaminų. Negalima pirkti drėgnų ar per daug sudžiūvusių vaisių, taip pat susicukravusių ir atšokusia luobele, nes po ja gali būti pelėsis.

Man patinka Irano datulės dėžutėse po 500 gr - labai skanios. Tik atkreipkite dėmesį į galiojimo datą, laikymo sąlygas ir apdirbimo būdą, kurie nurodyti ant įpakavimo. Jei galiojimas ne ilgesnis nei 6 mėnesiai, nurodyta saugoti toliau nuo vabzdžių ir datulės lengvai matinės spalvos ir tamsios - galite drąsiai pirkti.

6. Obuoliai - kriaušės.

Džiovinti vaisiai iš gimtos klimato zonos atneša jums daugiau naudos nei augę užjūryje. Džiovintuose obuoliuose ir kriaušėse yra daug pektino, fermentų, suskaidančių riebalus, B grupės vitaminų, vitamino C, kuris greitai ištirpsta dėl neteisingo džiovinimo. Vaisiai naudingi esant avitaminozei, anemijai, turi geležies, taninų, gerina virškinimą ir pakelia tonusą, šalina iš organizmo sunkiųjų metalų druskas, mažina cholesterolį.

Tikri džiovinti obuoliai susiraukšlėję, negražūs ir pilki. Nors namuose džiovinant galima pasigaminti ir labai gražių, šviesių čipsų,naudojant drėkintuvą ir pamirkius obuolius 10 minučių vandenyje su citrinos sultimis.

7. Džiovinti persimonai.

Laabai skanūs Abchazijos džiovinti persimonai su natūraliu baltu padengimu, ant virvutės. Jie būtinai turi būti ružavos spalvos, ir tuksenant į stalą turi skleisti minkštą stuksenimą, o ne aštrų garsą.

DŽIOVINTU VAISIU NAUDA

 džiovinti vaisiai


PATIKO? PASIDALINK! ;)

Post a Comment Blogger

  1. Džiovinti vaisiai labai naudingi. Dažnai namuose mėgstame patys pasidžiovinti įvairių vaisių, bei daržovių... tikrai labai skanu. Plius daug sveikiau valgyti džiovintus, nei kad šviežius.

    ReplyDelete

Receptai

 
Top