Saraswati Krautuvėlė Saraswati Krautuvėlė Author
Title: KUTJA (KŪČIA) IŠ KVIEČIŲ KRUOPŲ
Author: Saraswati Krautuvėlė
Rating 5 of 5 Des:
Tai nepaprasta kviečių košė, Kutja - paslaptingas patiekalas. Išvirti kviečių grūdeliai simbolizuoja gyvybes, ir kaip ypatingas patie...


KUTJA (KŪČIA) IŠ KVIEČIŲ KRUOPŲ


Tai nepaprasta kviečių košė, Kutja - paslaptingas patiekalas. Išvirti kviečių grūdeliai simbolizuoja gyvybes, ir kaip ypatingas patiekalas, kutja valgoma tik išskirtinių švenčių proga: kūčioms, Kalėdoms, senųjų Naujųjų Metų išvakarėse, krikšto proga. Tikra kalėdinė kutia gaminama iš kviečių grūdų, aguonų, graikinių riešutų, medaus, razinų. Tai iš kaimynų slavų atkeliavęs patiekalas, pagrindinis stalo šventinis akcentas. Lietuvoje (kutja - kučia). Kutja buvo statoma stalo viduryje ir jos ragavimu prasidėdavo svarbiausios metų šventės. Buvo manoma, kad kuo sotesne ir skanesne Kutja - tuo turtingesni bus ateinantys metai ! Kutja galima pagaminti ir iš kitokių kruopų :ryžių, javų. Tačiau tradicinis variantas yra kviečiai.
Čia pateiksime vieną iš galimų paruošimo būdų.

Ingredientai:

200 gr kviečių kruopų
2 - 3 stiklinės vandens
truputis druskos
1 valgomas šaukštas aliejaus
100 - 120 gr aguonų
100 gr razinų
100 gr apkeptų graikiškų riešutų
4 valgomi šaukštai medaus

Nuovirui:

200 gr džiovintų vaisių ( razinos, slyvos, kriaušės, obuoliai ir kt.)
2 stiklinės vandens

1. Kviečius perrenkame ir nuplauname. Užmerkiame per naktį.(skaldytų grūdų užmerkti nereikia, nes ir taip greitai išverda)
2. Užpilame išmirkytus kviečius vandeniu, įdedame druskos ir 1 valgomą šaukštą aliejaus, verdame iki minkštumo. (gali prireikti apie 2-3 valandas)
3. Aguonas užpilame vandeniu ir paliekame 1 valandai.
4. Išmirkytas aguonas supilti į sietelį, kad gerai nuvarvėtų ir po to sublenderiuojame.
5. Razinas pamerkiame 20 min vandenyje.
6. Paprastai šventinė kutja užpilama ne tik medumi, bet ir džiovintų vaisių koncentruotu nuoviru (kompotu). Kompotui paruošti džiovintus vaisius praplauti, užpilti vandeniu ir ant silpnos ugnies pavirti 10 - 15 minučių. Kai atvės, vaisius nukošti, o į nuovirą įdėti medaus, išmaišyti kad medus ištirptų. Vaisių neišmeskite !
7. Išvirtus kviečius nukošiame, atvėsiname, sudedame į dubenėlį.
8. Tuomet sudedame pertrintas aguonas, graikinius riešutus, smulkintus džiovintus vaisius, o taip pat vaisius iš nuoviro. (galima dalį jų)
9. Užpilti paruoštu nuoviru su medumi ir viską išmaišyti.

Jei jus gaminote iš neskaldytų kviečių, tuomet nuoviru su medumi geriau užpilti prieš valgant ar pateikiant į stalą, nes nuo medaus kviečiai gali tapti kieti.

Galima papuošti viršų džiovintais, spalvingais vaisių cukatais.

Gauname tikrą skanėstą !

Su gražiausiomis metų ir jūsų šeimos šventėmis, mieli draugai ! :)

KUTJA (KŪČIA) IŠ KVIEČIŲ KRUOPŲ


PATIKO? PASIDALINK! ;)

Post a Comment Blogger

Receptai

 
Top