Saraswati Krautuvėlė Saraswati Krautuvėlė Author
Title: KOKIE MUMS RIEBALAI REIKALINGI?
Author: Saraswati Krautuvėlė
Rating 5 of 5 Des:
RIEBALAI Riebalai taip pat yra energijos šaltinis, pagrinde rezerviniai, ir tarnauja kaip statybinė medžiaga ląstelėje. Riebalai p...

RIEBALAI

RIEBALAI


Riebalai taip pat yra energijos šaltinis, pagrinde rezerviniai, ir tarnauja kaip statybinė medžiaga ląstelėje. Riebalai protingais kiekiais būtini normaliam gyvybingumui palaikyti. Tačiau riebalų perteklius, padidintos jų sankaupos poodiniame riebalų ląstelienoje, kepenyse ir kituose organuose, iššaukia nemažą pavojų sveikatai. Su riebalais mes gauname biologiškai vertingas medžiagas:nesočiąsias riebalų rūgštis, fosfatus (cholinas, lecitinas), kai kuriuos riebaluose tirpius vitaminus, dažniausiai A, E, D.

Yra trys riebalų, naudojamų maistui, tipai: prisotinti, neprisotinti ir poli neprisotinti. Paskutinieji patys naudingiausi organizmui, todėl, kad aprūpina organizmą visomis būtinomis riebalų rūgštimis.

Augalinės kilmės riebalai daugiausia priskiriami prie poli neprisotintų riebalų. Prie augalinių produktų, turtingų riebalais, priskiriami riešutai, sėklos( saulėgrąžų, moliūgų, linų, sezamo), avokadas, nerafinuoti augaliniai aliejai.

graikiniai riesutai


Vieni iš pačių svarbiausių riebalų - riebiosios rūgštys omega - 3 ir omega - 6. Daugiausia jų randama augaliniuose aliejuose, ypač linų ir graikiniuose riešutuose. Linų sėmenys ir aliejus - labai vertingi produktai, puikiai valo organizmą ir turi omega - 3 daugiau, nei žuvis. Todėl žuvies vartojimas dėl sveikatos nėra būtinas, nes visas vertingas medžiagas galima gauti iš kitų produktų (fosforas ir lengvus baltymus iš pieno ir ankštinių) Omega - 3 dar vadina maistu smegenims.
Pilnai patenkinti organizmą omega - 3 rūgštimis galima, pavyzdžiui įdedant 1 - 2 valgomuosius šaukštus linų sėmenų aliejaus į salotas, arba pagrindinį patiekalą, arba suvalgant didelę saują graikinių riešutų. Dienos norma yra 2 mg.  • 100 gr linų sėmenų turi 22,8 mg omega - 3
  • 100 gr linų sėmenų aliejus - 55 mg
  • 100 gr graikiniai riešutai - 3,3 mg
  • 100 gr sojos pupelės - 1,5 mg
  • 100 gr daigintos avižos - 1,4 mg
  • 100 gr daiginti kviečiai - 0,7 mg
  • 100 gr pupelės - 0,6 mg


RIEBALAI


Galima pasigaminti labai skanų ir super naudingą priedą salotoms ir pagrindiniams patiekalams - gomašje. Maltus linų sėmenis ir sezamą reikia paimti skirtingomis proporcijomis, įdėti truputį druskos ir savo nuožiūra kokių nors prieskonių. Toks priedas turi labai daug būtinų mineralų ir vitaminų, o taip pat Omega - 3.
Kaip ir kiekvienam produktui, svarbu tai, kaip lengvai riebalai, patenkantys su maistu, bus pasisavinami mūsų organizmo.

Riebalai skaidosi virškinimo trakte, bet tai ilgalaikis procesas, nes riebalai yra neprieinamoje fermentams būsenoje: riebalų suskaidymui iš pradžių reikia susmulkinti jį į smulkiausias dalelytes.

RIEBALAI


Pieno riebalai yra emulsijos pavidalo, turi žemą lydymosi temperatūrą (25 ...30*C) ir todėl geriau nei kiti riebalai pasisavinami organizmo. Žarnyne jie greitai pereina į skystą būseną, ir organizmas neeikvoja jėgų, jų tirpinimui ir emulgavimui. Riebalai iš pieno produktų idealiai įsisavinami. Egzistuoja taisyklė, kuo žemesnė riebalų tirpimo temperatūra, arba tiksliau kuo temperatūra artimesne organizmo kūno temperatūrai, tuo riebalai natūraliau ir lengviau pasisavinami. Ir atitinkamai atvirkščiai - kuo aukštesnė tirpimo temperatūra, tuo labiau jie svetimi mūsų organizmui ir įsisavinami sunkiai apkraudami organizmą. Sviestas, kaip žinome, tirpsta rankose, o gyvulinių riebalų( kiaulienos, jautenos, avienos) tirpimo temperatūra 70 - 80 *С.
Lengvo įsisavinimo dėka ir daugelio biologiškai aktyvių medžiagų dėka, pieno produktai laikomi pačiais geriausiais gyvulinės kilmės maistiniais riebalais.
Riebalų perteklius atsideda poodiniame sluoksnyje, kad vėliau galėtų būti naudojamas kaip energijos šaltinis. Riebalai gali kauptis kraujyje. Kraujo suriebėjimas reiškia baltymų trūkumą, kuris perneša deguonies molekules. Tokiame kraujyje eritrocitai - raudonieji kraujo kūneliai susiklijuoja, kai paprastai jie lengvai ir laisvai slystantys arterijų ir kraujagyslių sienelėmis. Eritrocitų judėjimo sutrikimas priveda prie kraujagyslių užsikimšimo. Panašus kraujo tekėjimo sulėtėjimas, sutrikdo audinių ir organų maitinimą, mažėja jų patvarumas įvairiems nepalankiems faktoriams. Vegetarinė mityba padeda išvengti prisotintų riebalų pertekliaus. Juk net pačioje neriebiausioje mėsoje yra pakankamas procentas riebalų. Riebalų kiekį pieno produktuose visada galima reguliuoti - daryti mažiau riebius produktus, sūrius, jogurtus, kefyrą( mes kalbame apie naminius būdus.)
Naudodami augalinį aliejų salotoms ar kituose patiekaluose, idealu suderinti aliejų su tokiu produktu, kuris leis jį gerai suvirškinti ir susiskaidyti. Nepakeičiamas pagalbininkas tame - citrinų sultys. Būtent todėl salotoms dažnai gaminame užpilą su aliejumi, druska ir citrinos sultimis.(Galima naudoti himalajų druską)
Augaliniai riebalai, žiūrint pagal naudingų medžiagų kiekį, gali būti naudingame pavidale, nerafinuotuose aliejuose, taip ir niekinis (rafinuoti aliejai), o dar būna ir kenksmingi sveikatai(trans riebalai margarinuose ir produktuose, paruoštuose su margarinu). Galite naudoti begalinę įvairovę augalinių aliejų, kuriuos mums davė gamta: saulėgrąžų, sezamo, moliūgų sėklų, linų, graikinių riešutų, alyvuogių, kukurūzų ir kt.
Avokadas turi apie 20 gr naudingų neprisotintų riebalų. Galite naudoti jį salotose, sumuštiniuose, padaryti užpilą, trintą sriubą ir kt.

Lydytas sviestas - švarūs grietinėlės riebalai - turi labai gerą skonį ir vertingas sąvybes. Tai pats geriausias produktas kepimui, todėl, kad kepant susidaro tik nedidelis kiekis kenksmingų medžiagų. Ajurvedoje lydytą svietą vadina "anupana", tai reiškia transportą naudingoms medžiagoms.Jei mes gaminame ant lydyto svieto arba dedame jo į paruoštą patiekalą, duodame galimybę įsisavinti naudingoms medžiagoms kiekvienoje ląstelėje. Gamindami patiekalą, pavyzdžiui ragu, sriubą, arba košę, galime iš pradžių truputį pakepti prieskonius Gi svieste(lydytame). Taip visos naudingos medžiagos, eteriniai aliejai iš prieskonių pereis į sviestą ir tolygiai pasiskirstys po visą patiekalą, suteikdami jam aromatą ir didelę naudą. Nedideliais kiekiais lydytas Gi gerina virškinimą. galima vartoti 20 min. prieš valgį.

Taigi iš viso to darome tokias išvadas:

1. Būtina stengtis riboti riebalų kiekį savo racione, ypač gyvulinės kilmės(prisotintus riebalus). Prisotinti riebalai reikalingi organizmui nedideliais kiekiais. Tokį kiekį patenkiname vartodami pieno produktus, kuriuos gauname su lydytu ir paprastu sviestu, grietine, kefyru, varške. Mėsos naudojimas, net jei ir pačios liesiausios, ženkliai padidina prisotintų riebalų kiekį, o tai nepalanku mūsų sveikatai.

2. Augalinius aliejus geriau naudoti nerafinuotus, ir stengtis, pagal galimybes, nekaitinti ir nepalikti saulės šviesoje atidarytus, kad išvengti kenksmingos oksidacijos.

RIEBALAI


RIEBALAI, augaliniai riebalai, gyvuliniai riebalai

PATIKO? PASIDALINK! ;)

Post a Comment Blogger

Receptai

 
Top